John I Dent Cup Team Lists: Round 9

Thu, Jun 13, 2024, 11:30 PM
Brumbies.rugby
by Brumbies.rugby
Photo by Jayzie Photography.
Photo by Jayzie Photography.

Ahead of another weekend of John I Dent Cup action, Premier clubs have now submitted their updated team sheets as they prepare for Saturday's fixtures.

All team lists are below.

Gungahlin Eagles v Wests Lions at Nicholls Enclosed, 3:05PM

Gungahlin Eagles

TBA

Wests Lions

  1. Timoci Sauvoli 
  2. Ioelu Pisu 
  3. Feleti Kaihea 
  4. Peni Nifo 
  5. Mowgli Cameron 
  6. Otto Wrakonei 
  7. Joe Toma 
  8. Moeaki Toma 
  9. Joshua Riley 
  10. Cullen Gray 
  11. Luke Kilkeary 
  12. Austin Anderson 
  13. Oryaan Kalolo
  14. Tomasi Bikaca 
  15. Declan MEREDITH 

FINISHERS

17. Aisake Atani

HEAD COACH

Marco Cecere

Tuggeranong Vikings v Queanbeyan Whites at Viking Park, 3:05PM

Tuggeranong Vikings

  1. (18) Alec LAMBERT (FR)
  2. Samuel Thomas (FR)
  3. Silafono Titiuti (FR)
  4. Amaani Vercoe-Aoina
  5. Cameron Holt (C)
  6. Rhys Griffiths
  7. Baden Godfrey
  8. Fletcher Rose
  9. Harri Williams
  10. Louis Bartley-Saena
  11. Lachlan Davis
  12. Andrew Robinson
  13. Junior Time Taotua
  14. KOKI TAKEYAMA
  15. Shane Wilcox

FINISHERS

16. Bailey Buesnel (FR)

17. SHO FURUHATA (FR)

18. (1) Lington Ieli (FR)

19. Bailey Goymer-Peak

20. Keynan Tauakipulu

21. Aedan Billiards

22. Grayson Te Moana

23. Ryan Hoare

HEAD COACH

Ryan Shultz

Queanbeyan Whites

  1. Samuel Sahyoun
  2. Davea Teoteo
  3. Sam Eden
  4. Sam Bertram
  5. Jack Preston
  6. Samuel Gleeson
  7. Matt Taylor
  8. Riley Turner
  9. Cullin Cooper-Jones
  10. Andrew McFarlane
  11. Jacob Church
  12. Hudson Creighton
  13. Eli Sagala
  14. Jackson Stuart
  15. Nathan Carrol

HEAD COACH

Daniel Hawke

Uni-Norths Owls v Canberra Royals at Anu North Oval, 3:05PM

Uni-Norths Owls

  1. Andrew Whittle (FR)
  2. Cameron Johns
  3. David Kirk (FR)
  4. Harvey Cordukes
  5. William Sankey (C)
  6. Jasper Simmons
  7. Dylan Challita
  8. Miller Tauiliili-Pelesasa
  9. Polynesia Crichton
  10. Jordan Thompson
  11. (13) Patrick Broe
  12. Caleb Lanivia
  13. (14) Siave Seti
  14. (11) Issy Vaili
  15. Samuel Toa

FINISHERS

16. Boston Morete

HEAD COACH

Lachlan Sole Creighton

Canberra Royals

  1. James Bundy (FR)
  2. Talilotu Uoifalelahi (FR)
  3. Charlie Cartwright (FR)
  4. Brenden Le Galludec
  5. Tom Iles
  6. Darcey Fogarty
  7. Samuel Allica
  8. Oscar Waite
  9. Pedro Rolando
  10. Joe Winfield
  11. Joey Henry
  12. Jarrah McLeod
  13. Lincoln Smith (C)
  14. Zach Ross
  15. Angus Staniforth

HEAD COACH

Adam Butt

Share
Wests Lions v Queanbeyan Whites Match Highlights: John I Dent Cup Round 12
Wests complete fairytale comeback over Queanbeyan
Otto Wrakonei of the Wests Lions, photo by Lachlan Lawson Photography.
John I Dent Cup Team Lists: Round 12
Meredith "excited for the challenge" against Queanbeyan as Wests aim for revenge